6. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ
Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin Altıncısı İstanbul’da Yapıldı
 
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Başkanlğında her yıl “Herkes İçin Adalet” mottosuyla düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nin altıncısı 30 Eylül- 06 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.
Festival, 29 Eylül 2016 Perşembe günü, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan gala ile perdelerini açtı.
30 Eylül-06 Ekim 2016 tarihleri arasındaki festivalde; 30 uzun metraj, 9 kısa metraj ve 1 belgesel olmak üzere 40 film Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında izleyici ile buluştu. Film gösterimleri sonrası film ekiplerinin seyirci ile buluştuğu söyleşiler düzenlendi.
Her yıl akademik bir programla eş zamanlı yapılan festivalin, bu yıl tartışmak için seçtiği özel konu olan “ Yoksulluk” teması yurt dışından ve yurt içinden katılan akademisyenler tarafından haklara ulaşım ve adalet bağlamında tartışıldı. Ayrıca, “Beyaz Perdeden Yansıyan Yoksulluk” ve “Suça Karşı Sanat Adalet Getirir Mi ?” konulu panellerle, Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye Sinemaları’nda, yazar, yönetmen, oyuncu ve akademisyenlerin eşliğinde “Yoksulluk” kavramının sinemadaki yeri ele alındı.

ALTIN TERAZİ FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ
Beyoğlu Atlas Sineması’nda yapılan ödül töreninde 6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması” ödüllerini kazanan filmler açıklandı ve kazananlar ödüllerine kavuştu.

PROF. DR. SÖZÜER : “EN BÜYÜK YOKSULLUK ADALET YOKSULLUĞUDUR”
Ödül töreni İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem SÖZÜER’in konuşması ile başladı. “Dünyanın ekonomisi 8-10 sinemayı dolduracak kadar kişinin elinde. En büyük yoksulluk adalet yoksulluğudur. Bir filmle çok şeyin değişebileceğini düşünüyoruz ve herkes için adalet diyoruz” dedi.
Film Festivali Koordinatörü Bengi SEMERCİ, “Amatör ruhla başladığımız bu festival aracılığıyla “Daha adil bir dünya” arzusuna katkıda bulanabildiğimiz için mutluyuz. Sinemanın toplumun aynası olduğuna ve çok şey değiştirebileceğine inanıyoruz” Bu festival aracılığıyla adalet kumbaramızda yeni dostlar edindik. Tüm dünyada adalet dostlarının her yıl artacağından umutluyum. Festival kapsamında adalet temalı sinema filmleri bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle ülkemizde daha fazla adalet temalı uzun metrajlı filmler çekilsin, desteklensin. Emeği geçen herkese, jüri üyelerine, filmleri ve katılımları ile katkı sağlayan sanatçılara teşekkür ederim. Gelecek yıl adalet için yeniden bekliyoruz” dedi.

EN İYİ UZUN FİLM “MAGALLENES”
Yönetmen ısa QOSJA’nın başkanlığını yaptığı, yönetmen ısmail GÜNEŞ, aktrist Füsun DEMİREL ve aktör Mert FIRAT ile Hukuk Fakültesi temsilcisi Yrd. Doç. Selman DURSUN’dan oluşan Altın Terazi Uzun Metraj Film jürisi, ıspanya, Türkiye, Güney Kore, İrlanda, İngiltere, Hollanda, Japonya, Gürcistan, Avusturya ve Peru’dan 10 film arasından seçim yaptı. “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” En İyi Film ödülünü Salvador de SOLAR’ın yönettiği, 2015 yılı Peru/Arjantin/İspanya ortak yapımı olan “Kefaret (Magallenes)” filmi kazandı. Verilme gerekçesi ise her sahnesinin dengeli olması, abartı içermemesi, konu, oyunculuk, karakterler arası ilişkiler ve çekimdeki başarısı, bazen şiirsel, bazen ise kötü geçmişe ayna tutan bir akışa sahip olması ve ‘Kefaret’ ekseninde geçmişle hesaplaşmayı çarpıcı bir biçimde anlatması olarak gösterildi. Ödül, jüri başkanı Isa QOSJA tarafından yönetmen Salvador del SOLAR’a takdim edildi. Salvador del SOLAR yolladığı video mesaj ile herkese teşekkür etti.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “ANNA’S LIFE”
“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jüri özel ödülü Nino BASıLıA’nın yönettiği 2016, Gürcistan yapımı “Anna’nın Hayatı (Anna’s Life)” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Nino BASİLİA’ya oyuncu Mert FIRAT tarafından takdim edildi.

MANSİYON “THE PROSECUTOR, THE DEFENDER, THE FATHER & HİS SON”
“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” mansiyon ödülü Iglika TRİFFONOVA’nın yönettiği, 2015, Bulgaristan/ Hollanda/ İsveç yapımı “Savcı, Avukat, Baba ve Oğlu (The Prosecutor, The Defender, The Father & His Son)” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Iglika TRİFFONOVA’ya, ırlanda’lı oyuncu Barry WARD tarafından verildi.

EN İYİ KISA FİLM “YUMURTA”
Sanatçı Işıl YÜCESOY’un başkanlığında yönetmen Farhad EıVAZı ve Ahu ÖZTÜRK, film eleştirmeni Uğur VARDAN ve Olkan ÖZYURT’tan oluşan Altın Terazi Kısa Film Jürisi Türkiye, Amerika, İspanya ve Hollanda’dan yarışan 9 kısa film arasından, “Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması” En İyi Film ödülünü Muaz GÜNEŞ ve Emrah DOĞRU’nun yönettiği 2016, Türkiye yapımı “Yumurta (Egg)” filmine verdi. Ödüle layık görülme gerekçesini; kısa metraj film jüri başkanı Işıl YÜCESOY; yarışma teması olan yoksulluğu nesnelleştirmeden ve filmin onurunu koruyarak vermesi olarak gösterdi.

ONUR ÖDÜLLERİ RAKSHAN BANIETEMAD ve PROF. DR. FİKRET ŞENSES’E VERİLDİ
Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında her yıl verilen sinema ve akademi onur ödülleri de sahiplerini buldu. Bu yıl “Sinema Onur Ödülü”, kariyerine belgesel çalışmalarla başlayan ve ortaya çıkardığı eserlerle uluslararası birçok festivalde ödül alan yönetmen Rakhshan BANİETEMAD’e yönetmen Kıvanç SEZER tarafından takdim edildi. Yoksulluk üzerine gerçekleştirdiği akademik çalışmalar nedeniyle “Akademi Ödülü” ise İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK tarafından Prof. Dr. Fikret ŞENSES’e takdim edildi. Tören “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü alan “Kefaret (Magallenes)” filminin gösterimi ile sona erdi.

Soldan sağa; İrlanda’lı oyuncu Barry WARD, Yosi MİZRAHİ, Film Festivali Koordinatörü Prof. Dr. Bengi SEMERCİ, Jüri Başkanı Isa QOSJA ve Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem SÖZÜER.

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” mansiyon ödülünü alan “Savcı, Avukat, Baba ve Oğlu (The Prosecutor, The Defender, The Father & His Son)” filmi.

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jüri özel ödülünü alan, Gürcistan yapımı “Anna’nın Hayatı (Anna’s Life)” filmi.

Festival, 29 Eylül 2016 Perşembe günü, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan gala ile perdelerini açtı.

İrlanda’lı oyuncu Barry WARD.

“6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” posteri.

“Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması” En İyi Film ödülünü alan Türkiye yapımı “Yumurta (Egg)” filmi.

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jüri özel ödülü Yönetmen Nino BASİLİA’ya oyuncu Mert FIRAT tarafından takdim edildi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Başkanlığında her yıl “Herkes İçin Adalet” mottosuyla düzenlenen “6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde ödül alanlar toplu halde.

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” mansiyon ödülü Iglika TRİFFONOVA’ya, İrlanda’lı oyuncu Barry WARD tarafından verildi.

“Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü alan “Kefaret (Magallenes)” filmi.