İsmail IŞIK Işıklar Mobilya Genel Koordinatörü & TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi

Doğruluğa Çok Önem Veriyoruz… Yerine Getiremeyeceğimiz Sözler Vermiyoruz…
 
Şirketimiz mobilya ve dekorasyon sektöründe faaliyet göstermekte ve 1969 yılından günümüze, 10.000 m2 kapalı alanda, kendini mükemmelliğe adamış 160’ın üzerinde personeliyle, ileri teknoloji entegre üretim tesislerinde kusursuz kalitede üretim yapmakta ve dünyanın her yerinde hizmet vermektedir.
 
Ben firmamızın 2. jenerasyon yöneticisiyim. Işıklar Mobilya olarak, 50 yıllık sektörel tecrübemizden istifade ederek, entegre bir üretim modeliyle butik mobilya ürünleri imal etmekteyiz. İlk başlarda sadece mağazada satılan ürünlerin imalatını yapıyorduk. Artan talepler doğrultusunda, üretim kapasitemizi sürekli arttırdık.

Teknolojiye ve nitelikli personele yatırım yaptık. Bugün ise mağazamızda satışa sunulan ürünlerin haricinde birçok konut projesine, otellere, ofislere ve evlere projeden mobilya üretir hale geldik.

Perakende satış için ürünlerimizi sergilediğimiz 1500 m2 bir mağazamız var. Mağazamızda mobilyaların yanı sıra ev aksesuarları gibi tamamlayıcı ürünlerle de müşterilerimize dekoratif, kaliteli seçenekler sunuyoruz.

Kapasitemizi arttırırken, sanatçı ruhumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Teknolojiyi, sanatkar ustalarımızın sanatlarını daha fazla icra edebilmesi için, sanat gerektirmeyen imalat aşamalarında devreye aldık. Bunun sayesinde butik, kişiye ve mekana özel üretimimizi yüksek imalat kapasite seviyelerine çıkarabilmeyi başardık. Türkmenistan’da otel, merkez bankası, hastane, kütüphane, holding merkezi ve fabrika gibi birçok çeşitli projede 470.000 m2 kapalı alanın dekorasyonunu tamamladık.

Türkiye’de ise, Wyndham Grand İstanbul Levent, Sheraton Bursa, Mivara Luxury Resort Bodrum gibi otellerin, Ergin Evler, Turkuaz Evleri gibi seçkin sitelerin, birçok ünlü mimarın mobilya ve dekorasyon projelerinde görev aldık ve başarıyla tamamladık.

Mobilya sektöründe, müşteriler mağazada gördüğü, dokunabildiği ürünleri satın aldığı zaman birçok riski bertaraf edebiliyor. Asıl zorluk projeli, taahhüt işlerde ortaya çıkıyor.

Evinizi, ofisinizi veya otel, hastane gibi taahhüt bir projede yerine özel mobilya imalat ettirmek istediğinizde, işinizi teslim edecek imalatçıya güven çok önemli bir hale geliyor. Çünkü görmediğiniz ve hazırda dokunamadığınız bir ürünü almakla karşı karşıya kalıyorsunuz. Kurduğunuz hayal ile imalatçının hayalinin aynı olduğuna emin olmak için de, firma seçiminin titizlik ile yapılması gerekiyor.

Sektörümüzdeki en büyük problem iyi bir sanatkarın firma sahibi olup, çoğunlukla iyi bir işletmeci olamadığı işletmeler. Maliyet hesaplarının sağlıklı yapılamadığı, sektörel gelişmelerin takip edilemediği, uygun maliyetli finansman enstrümanlarına ulaşamayan ve gelişemeyen işletmeler, birçok müşteriyi projeli işlerde ister istemez mağdur etmektedir. Bizi bu noktada farklı kılan, müşterilerimizin ve mimarların işlerini bize teslim ettikten sonra gözleri arkada kalmadan, gönül rahatlığı ile kendi işlerine geri dönebilmesidir. Ana hedefimiz, onların işlerini kolaylaştırarak, onlara zaman kazandırabilmektir.

Müşterilerimiz için ürünün kalitesi ve fiyatının yanında artık teslim süresi ve üreticinin maddi manevi güvenirliliği de çok önem taşıyor.

Doğruluğa çok önem veriyoruz. Yerine getiremeyeceğimiz sözler vermiyoruz.

Üretilen ürünün kalitesi, arzu edilen zamanda teslimat ve satış sonrası hizmet bizim için çok önemlidir. Disiplin ve doğruluğun olduğu yerde, başarı kendiliğinden geliyor. Işıklar Mobilya seçkin müşterilerin, işletmelerin ve mimarların öncelikli tercihleri arasında olmanın verdiği sorumluluk ile her geçen gün verdiği hizmeti geliştirmektedir. Sektörümüzle ilgili her şeyi yakından izliyor ve kendimizi her geçen gün yeniliyoruz.

Entegre bir üretimimiz var. Bir mobilya üretilirken, birçok çalışanımızın aynı mobilya üzerinde emeği oluyor. Bundan dolayı ürünlerimizi tasarlayan, üreten, teslim eden her bir çalışanımızın kalitemizde mutlaka bir payı vardır. Ekip çalışmasına çok önem veriyoruz. Personelimizin mutluluğu bizim için çok önemli.

Mutlu insanlardan çıkan sonuçlar çok farklı oluyor. Çalışanlarımızın her bir sorunu ile tek tek ilgileniyoruz. Mutlu olmadan mutlu edemeyeceğimizi çok iyi biliyoruz.

Sektörümüze gönül veren gençler ve sanatkarlar, işletmemizi bir okul gibi görüyorlar. Çok çeşitli ve farklı ürünler imal etmemiz, çalışanlarımıza tek bir çatı altında birçok tecrübe edinmelerine olanak sağlıyor.

Çalışanlarımız, seri üretimlerde çalışan kişilerin yaşadığı, sürekli aynı şeyi yapmaktan ortaya çıkan psikolojik problemlerden de etkilenmemiş oluyorlar. Sektörümüzde çalışanların, çalışmak için firmamızı öncelikli olarak tercih etmesinin avantajını yaşıyoruz.

2009 yılında üye olduğum TÜGİAD’da, 15. Dönemde İstanbul’da Sicil Disiplin Kurulunda, 16. Dönemde de İstanbul’da Yönetim Kurulunda görev aldım.

Her sektörden başarılı insanlar ile bir arada bulunmak, sohbet edebilmek, gerektiğinde danışabilmek, fikir alabilmek, tecrübeleri dinlemek, yeri geldiğinde beraber gülebilmek müthiş bir zenginlik. En büyük arzum, tüm üyelerimizin daha aktif olarak, bu paha biçilemez tecrübe zenginliğine katkı sağlaması ve faydalanmasıdır.

İSMAİL IŞIK
1977 yılında Bursa’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Uludağ Üniversitesi’nde İşletme Bölümü yüksek lisans eğitimi yaptım.
2000 senesinden günümüze ortağı olduğum Işıklar Mobilya & Dekorasyon firmasında Genel Koordinatörlük görevini yürütmekteyim. MODSİAD (Bursa Mobilya Dekorasyon Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) üyesiyim ve 2 sene Genel Sekreterlik görevini yürüttüm. BALKANTÜRKSİAD üyesiyim. BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Kurucu ve Mütevelli Heyet üyesiyim. TÜGİAD 16. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmekteyim.