Efe BEZCİ BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi & TÜGİAD Genel Başkan Yardımcısı

“TÜGİAD’da, Sürpriz Projeler Hayata Geçireceğiz”
 
TÜGİAD 16. Genel Kurulu sonrası Genel Başkan Yardımcısı olarak göreve gelen Efe Bezci’yle 50 yıllık firmaları BESA Grup’u, projelerini ve TÜGİAD hedeflerini konuştuk. Bezci, BESA Grup olarak çok sayıda ilki hayata geçirdiklerinin altını çizerek, “TÜGİAD’da yeni dönemde sürpriz projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.
 
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
1990 yılında Ankara’da doğdum. TOBB Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 7 yıldan bu yana da aktif şekilde BESA Grup bünyesinde görev alıyorum. Ayrıca BESA Grup iştiraki Foniva Telekomünikasyon ve Klikya Termik Santrali’nin Yönetim Kurulu Üyesi; Panora, Armada ve şu an yeni yaptığımız Galleria Alışveriş Merkezlerinin işletmesinde yer alıyorum. Bunun dışında 21 yaşımda TÜGİAD üyesi, 22 yaşımda ise TÜGİAD Yönetim Kurulu üyesi oldum.
16. Genel Kurulu sonrasında da TÜGİAD Genel Başkan Yardımcısı olarak göreve geldim.

BESA Grup’tan bahseder misiniz?
BESA Grup yaklaşık 50 yıldan bu yana Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin çok sayıda bölgesinde projelere imza atmış bir firma. Bugüne kadar 6 binden fazla konut üreten, çok sayıda iş ve alışveriş merkezi projesi hayata geçiren BESA Grup’ta önceliğimiz kentleri modern hale getirecek projeler üretmek, projelerimizde yaşayanların da yaşamlarına dokunabilmek. Başkent’e birçoğu “ilk” olma özelliği taşıyan ve değerini artırmayı sürdüren marka yapılar kazandıran BESA Grup olarak yalnızca inşaat sektöründe değil, arazi ve gayrimenkul geliştirme, AVM üretimi ve işletmenin yanında enerji, telekomünikasyon, turizm ve teknoloji sektöründe de faaliyet gösteriyor. Edindiğimiz tecrübe ve kaliteli iş anlayışımızla geleceği şekillendirme çalışmalarını sürdürüyoruz.

BESA, bugüne kadar hangi projelere imza attı?
Yarım asırlık bir süreçte altyapı projelerinden, konuta; iş merkezlerinden, AVM’lere onlarca projenin üretimini gerçekleştirdik. Çayyolu-Ümitköy mevkii bir zamanlar kentin dışı olarak görülürken, bölgenin ilk alışveriş merkezi Galleria AVM’yi hayata geçirdik. Galleria, şu an yeniden inşa edilme sürecinde.
Eskişehir Yolu’nun ilk AVM ve ofis projesi Armada, Oran’da bulunan Panora AVM gibi kentin sembol binaları da iştirak olarak inşa ettiğimiz AVM’ler. Bunun yanında BESA kalitesini yansıtan konut projelerini de hayata geçirdik. Ankara iş dünyasının büyük beğenisini kazanan, iş verimini de pozitif etkileyen BESA Kule İş Merkezi son dönemde tamamladığımız en büyük projelerimizden.

Şu an hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?
Ankara’nın en gözde yerleşim yerlerinden Ümitköy’ün ilk AVM’si olan Galleria’nın yeniden inşa edilme sürecini Bezci Ailesi’nin üçüncü kuşak temsilcileri olarak ben ve Cem Bezci yürütüyoruz. Türkiye’nin ilk ‘Strip Mall’ projesi olacak Galleria AVM, bölgenin ilk ‘ofis-AVM’si olarak hizmet verecek. Galleria’yı Ankara’nın yeni yeme-içme, eğlence merkezi olarak kurgulamayı planlıyoruz. Lüks ürünler, gıda, şarküteri, tobacco, kuaför, eczane ve dünyaca ünlü marka karmasından oluşacak. Ayrıca bölgedeki ciddi ofis talebine karşın biz de Galleria’ya 50 lüks ve prestijli ofis yerleştirdik. Bu ofisleri kiraya vereceğiz. AVM sektörünü Türkiye’de en iyi bilen firmalardan olduğumuzu düşünüyorum. Ve bunca yıllık tecrübeyi Galleria AVM’yle taçlandıracağız. Bunun yanında en önemli ve en büyük projelerimizden olan Bodrum’da hayata geçirdiğimiz villa, rezidans ve otel projemiz de çalışmalarımız arasında yer alıyor. Projemiz, Bodrum’un en güzel yerlerinden Gündoğan ve Türkbükü’nün birleştiği noktada Bodrum’u sevenlerle buluşacak. Tüm evlerin denizle iç içe olacağı, 1,2 kilometrelik sahil şeridiyle de ayrıcalıklı tatil keyfi sunacak proje ile Bodrum’u ve Ege sahillerini BESA kalitesiyle tanıştıracağız. Ayrıca dünyaca ünlü bir otel firmasıyla anlaşmamızı yaptık. Lansman için heyecanlanıyoruz. Mart-Nisan ayları gibi Türkiye’nin ilgisini çekecek projedeki otel zincirimizi de duyuracağız.

Yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığınız konut projesi var mı?
Ankara’nın yeni gözde yerleşim yerlerinden İncek’te iki büyük konut projesinin inşaat çalışmalarını sürdürüyoruz. İncek bölgesi, Ankara’da nezih yaşama ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Kent merkezine yakın konumu, bölgede yaşamını sürdürenlerin profilleri ve kaliteli konut projelerine ev sahipliği yapıyor olması İncek’in değerini de artırıyor. Böylesine önemli bir bölgeye Kent İncek projemizle BESA kalitesini getiriyoruz.
Yarım asra yakın süredir inşaat sektöründe edindiğimiz tecrübelerimiz ve kalite anlayışımızı, kooperatif kurgusu sayesinde tüm gelir gruplarına ulaştırmak hedefimiz. BESA kalitesini yakından tanıyan Ankaralılar, Kent İncek projemize de ön talep sürecinde büyük ilgi gösterdi.
Toplam 7 bloktan oluşacak projede 1+1, 3+1 ve 4+1’in yanında 2 farklı tipte 2+1’e de yer veriyoruz. Mogan Gölü manzarasıyla da dikkati çeken projemizde konut sahipleri, özel peyzaj alanları ile doğayla iç içe bir yaşamın keyfini sürerken, sosyal donatı alanlarıyla da günün stresini atabilecek. Kent İncek’in yanı sıra İncek’te 188 konutluk ATO Kooperatifi projesinin inşaatına da devam ediyoruz.
51 bin metrekarelik bir alanda inşa ettiğimiz ATO Kooperatifi projemizde 3 blokta 40 adet 2+1 ve 148 adet 4+1 konut yer alacak. Projelerimizin ikisinde de kalite politikamızdan ödün vermeden, konforlu, lüks ve teknolojik konutları alıcıyla buluşturacağız.

Genel Başkan Yardımcısı olarak yeni dönemde TÜGİAD’da ne gibi çalışmalara imza atmayı hedefliyorsunuz?
TÜGİAD benim ilk göz ağrım. Mesleki ve kişisel gelişimimde büyük rolü olan TÜGİAD’da Genel Başkan Yardımcısı olmam sorumluluğumuzu biraz daha artırdı. TÜGİAD’ı daha da ileriye götürecek somut adımları atmak için çok değerli Başkanımız Ali Yücelen önderliğinde aralıksız çalışıyoruz. TÜGİAD bir STK, baskı grubu olarak iş dünyasının sesini en iyi şekilde duyurmaya devam edecek. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığım dönemlerde de derneğimizin tüm etkinliklerinde etkin görev aldım. Şimdi özellikle ülkemizin yaşadığı son durumlara dimdik durması gereken STK’lara ihtiyaç var. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TÜGİAD olarak ismimizin başındaki “Türkiye” ifadesine yakışacak çalışmalarımıza tam gaz devam edeceğiz. TÜGİAD’da da ilkleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.