Ö. Tayfun YUMAK
İmtiyaz Sahibi
TÜGİAD ELEGANS 31 YAŞINDA….
 
Nisan 1986 yılında, İstanbul, Gümüşsuyu’ndaki ofiste bir avuç insanın çabaları ile, uzun ve zor bir hazırlık aşamasından sonra doğdu ELEGANS dergisi.
 
Ekonomik ve sosyal kalkınmasını sürdüren genç Türkiye Cumhuriyeti`nin Avrupa Birliği`ne taşındığı süreçte, dünya üzerinde yaşanan gelişmeleri, iç ve dış dinamikleri, globalleşmenin felsefesini, ekonomik ve toplumsal yaşamımızdaki reformları kendine özgü üslubu ile ELEGANS’ta yayımlarken, yayımlandığı ay içersinde işlevini bitiren bir dergi olsun değil, soyağacı gibi bizden sonraki kuşaklara da saklanacak bir anı birikimi, bir arşiv niteliğinde olsun diye çıktık yola.

Ne tesadüftür ki, aynı yıl İstanbul, Mecidiyeköy’de bir ofiste bir avuç insan bir araya geliyor ve bugün Türkiye’mizin en önemli sivil toplum kuruluşlarının başında gelen Türkiye Genç İşadamları Derneği TÜGİAD’ın tohumlarını atıyorlar.

Benim de 1989 yılında TÜGİAD’a üye olmamla birlikte, kader TÜGİAD ve ELEGANS dergisinin yollarını bu tarihte kesiştiriyor.

TÜGİAD’da sadece üye olarak kalmayıp Sivil Toplum Kuruluşu bilinciyle, TÜGİAD’ın tanıtımı, reklamı ve lobisinin yapılıp, dışarıya açılan penceresi olabilmesi için o dönem yönetiminin almış olduğu kararlar ve benim destek verme arzularım doğrultusunda ELEGANS’ın sayfalarını TÜGİAD’a açmış olduk.

Türkiye’de, özellikle yayıncılık dünyasında bir derginin 31 yıl gibi bir süreyle yayın hayatında kalması ve kendisini sürekli yenileyerek bugünlere ulaşması nadide rastlanan başarılardan biridir.

TÜGİAD ELEGANS dergisi tam 31 yıldır, uzun ve meşekkatli bir yolculuğu başarıyla sürdürmüştür. Bu başarıda; TÜGİAD üyelerini de kapsayan okurların, yazarlarımızın ve iş dünyasının büyük katkısı vardır.

YUMAK Tanıtım, Grafik ve Yayıncılık Ajansı’nın da TÜGİAD ELEGANS’ın arkasında olması güçlü bir takım çalışmasını sağlamıştır.

Aksi takdirde herhangi bir Sivil Toplum Kuruluşunun tek başına böyle bir yayını uzun soluklu yayımlayabilmesi neredeyse imkansızdır.

Düzenli gazete, kitap ve hele dergi okuma alışkanlığı olmayan, ekonomik sorunlarla boğuşan Türkiye’de, böylesine sabır, direnç ve ekonomik olarak dayanabilme gücü gösterebilme ve sonucunda başarıyı yakalayabilmenin her türlü takdire layık olduğunu düşünüyorum.

TÜGİAD ELEGANS gibi bir derginin, düzenli zaman aralıkları içersinde nasıl ve ne gibi zorluklarla hazırlanıp, okuyucuya ulaştığını bilebilen biri olarak, Türkiye’mizin Avrupa Birliği`ne entegre olmakta olduğu önümüzdeki dinamik süreçte ve günlerde, Türkiye – AB ilişkileri açısından bir “Tanıtım Platformu“ misyonu üstlenen TÜGİAD ELEGANS dergisinin bu uzun yoldaki çalışma ve ilerlemelere katkısı çok büyüktür.

Bu bağlamda, TÜGİAD ELEGANS dergisi daha güçlü, daha mutlu ve huzurlu bir AB üyesi olma yolunda ilerleyen Türkiyemiz`den haberler vermeğe, çağdaş bir toplum için yayınlarına aynı vizyon ve hassasiyet ile devam edecektir.

31 yıldır, şimdiye kadar yapım ve üretimde emeği geçen, makaleleri, yazıları, röportajları ve reklamları ile TÜGİAD ELEGANS’a destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.


Sevgi ve Saygılarımla,

ÖMER TAYFUN YUMAK

İmtiyaz Sahibi

  TÜGİAD ELEGANS 31 YEARS OLD….