Gül AKYÜREK AKYÜREK Technology Yönetim Kurulu Üyesi ve AKYÜREK Ar-Ge Yönetim Kurulu Başkanı & TÜGİAD Çukurova Şubesi Başkanı

Şimdi Daha Çok Çalışma Zamanı
 
“Ülke olarak zor günler yaşamaktayız. 15 Temmuz darbe girişimiyle başlayan hain terör saldırıları hala devam etmekte, her gün yüreğimizi dağlayan şehit haberleri bir yandan devam ederken artan işsizlik ve günden güne daralan para piyasaları, milletimizi iyice moralsiz hale getirmiştir.”
 
Ancak, inanıyoruz ki ülke olarak biz bu kötü günleri atlatacak güce sahibiz.
Her Türk evladı gibi, bizde TÜGİAD Ailesi olarak elimizden geleni yapacak ve bu günlerin üstesinden geleceğiz.
Sevgili TÜGİAD’lı dostlarım, şimdi daha çok çalışmak, daha çok yatırım yapmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak, istihdamı arttırmak için her zamankinden daha fazla çaba göstermek zorunda olduğumuz zamandır.
Ülkesini seven, ekmeğini bu topraktan kazanmış sanayici bir aile olarak biz, işte bu ihtiyaç sebebiyle bırakın ertelemeyi, tam gaz yatırımlarımızı bu dönemde yoğunlaştırma kararı aldık.

Yeni AR-GE Yatırımı ile 2017’e Heyecanlı ve Azimli Başladık
Bu yıl 44. yılını kutlamaya hazırlandığımız aile şirketimizde, 2017 yılına yeni Ar-Ge projemizin yatırım heyecanıyla girdik.
Heyecanlı ve azimliyiz çünkü Türkiye’de ilk defa üretilecek olan “Tütün ve tütün mamülleri (sigara,sigarillo..) makinelerinin üretimine başladık. Türkiye’de ilk defa patentine başvurulan bu makine grubunun üreticisi olmaktan gururluyuz.
Etiyopya, Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan şirketlerimizden sonra 2016 yılında İspanya’da tescilleyip grubumuza kazandırdığımız şirketimizde, deneyimleri 20 yılı aşkın İspanyol ve Alman mühendislerden oluşan yeni bir AR-GE takımı kurduk. Burada hem ürün bandını geliştiriyor hem de yeni ürünlerimizi başta Avrupa ve Amerika olmak üzere tüm Dünya’ya pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz.
Yıl sonuna kadar tamamlanacak 15.000.000 TL’ lik yatırımla, gelecek yıl ihracat hedefimizi yalnızca bu yatırımla ilgili 30.000.000 Euro olarak belirledik.
Ülke ekonomisinde katkı yaratacak en önemli unsurların başında ihracat geliri olduğunu hepimiz biliyoruz.
AKYÜREK Technology, kuru gıda işleme makineleri sektöründe Türkiye’deki en yüksek üretim kapasitesine sahip bir şirket olup teknolojik yatırımı oldukça büyük olduğundan Türkiye’deki şirketlerimizde toplam 421 kalifiye personel çalışmaktadır. 3.500 çeşit yarı mamul ve 4.000 çeşit yedek parçayı kendi bünyesinde imal eden bir üretici olarak, dünyanın her yerinde müşterilerimize en hızlı şekilde yedek parça temini de sağlamaktayız.
Rusya, Ukrayna, İspanya, Bulgaristan ve Etiyopya’da bulunan şirketlerimiz ve yedek parça depolarımızın yanı sıra Sırbistan, Peru, Hindistan ve Cezayir’de temsilciliklerimiz bulunmaktadır.
Vizyonumuz; tohum işleme ve iyileştirme sektöründeki en yüksek teknolojili ürünleri üretmek, inovatif pazarlama stratejilerimizle, çevreye, çalışan ve insan haklarına duyarlı, yolsuzlukla mücadele eden ve tüm bunları sürekli hale getirebilmiş bir dünya markası olarak, sektörde dünyadaki en iyi şirket olmaktır.

Teşvikler Çok Önemli
Bakanlıklarımız her gün yeni teşvikleri müjdeliyor. Özellikle, sanayiye yatırım yapmanın tam zamanı. Tarım Bakanlığı teşvikleri de çok önemli, yüzdeler arttı.
Çok küçük katkılarla sektöre adım bile atılabilir. En önemli gelişmelerden birinin de AR-GE merkeziyle ilgili kanun değişikliği olduğunu düşünüyorum.
Her sanayici firma kendi AR-GE merkezini kurabilsin hedefiyle yalnızca 15 teknik personelle kurulabilen ve maliyetleri azaltacak birçok teşviki barındıran bir AR-GE merkezi kurmak için bizde başvurularımızı tamamladık.
Teknolojinin her geçen gün ilerleyen global dünya düzeninde, AKYÜREK Technology olarak dünyada kullanılan son teknolojiyi kendi sektöründe üretme kabiliyetine sahip bir Türk şirketi olmaktan gurur duyuyoruz.
2017 yılında da büyük gelişmelerle sektöre ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.
TÜGİAD ÇUKUROVA Şubesi’ne göz atacak olursak; Bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek bölgesel ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak hedefiyle, Mersin Ekonomi Platformu dönem Başkanı olan TÜGİAD Çukurova Şubesi, yerel yönetimlerle, (Sivil Toplum Kuruluşları) STK liderleriyle dirsek temasında, şehrin tüm sorunlarına çözüm getirecek çalışmalarda aktif rol oynamaktadır.
Bu bağlamda Mersin-Adana-Hatay-Gaziantep illerindeki Genç İşadamlarını bir araya getirecek B2B toplantıları düzenlemek, TÜGİAD’ı tanıtmak, TÜGİAD’lı olmanın önemini anlatmak, geleceğin Çukurova’sına ve geleceğin enerji merkezine doğru atılacak adımlarda girişimcilik ve kadın girişimciliğinin desteklenmesi yönündeki çabalar özel öneme sahip.
Ancak kısa vadede STK gayretlerinin koordine edilerek Mersin birlik oluşumlarını lehe birer araç haline dönüştürmek KOBİ’lere finansman araçlarını tanıtmak, finansmana erişimini kolaylaştırmak, teşviklerden yararlanma oranını arttırmak öncelikli hedefler arasında.
TÜGİAD Çukurova’nın 2017’de en önemli projesi Mersin’de ilk defa çalışmalarına başlanan “Tarım Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ni kurmaktır.
Bölgeye yatırımların artması, bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla TÜGİAD Çukurova olarak yola çıkılan projede 65 yatırımcı ile 5.000 kişilik istihdam yaratmak hedeflenmektedir.
Projeye tüzel kişilik kazandırmak amacıyla kurulan, Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğüm Mersin İhtisas Organize Sanayicileri Derneği’nin görevi, ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamak, altyapı projelerini hazırlamak, Bakanlıklardan uygunlukları almaktır.
TÜGİAD Çukurova Yönetiminin azimli çalışmaları neticesinde tamamlanma aşamasına gelen çalışmalar, bölgeye kazandıracak en önemli yatırımlar arasında yer almakta, yerel yönetimler ve Sanayi Bakanlığı tarafından takdir edilmektedir.

GÜL AKYÜREK
1982 Mersin doğumludur. Uludağ Üniversitesi İşletme mezunu ve Hukuk Yüksek Lisansı yapmıştır. 44 yıllık bir aile şirketi olan, AKYÜREK Technology Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Şirketlerinden biri olan AKYÜREK Ar-Ge A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ayrıca TÜGİAD Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Gül Akyürek, TÜGİAD tarihinde ilk kadın Başkan olma sıfatını taşımaktadır. Çukurova Bölgesinde kadın girişimciliğinin desteklenmesi yönünde önemli çalışmalara da imza atmaktadır. Kadınların kalite ve performans yönünden iş hayatına kayda değer katkı sağladığını, ekonomik yönden sektöre ve kendine katkı sağlayan kadının sosyal ve toplumsal yönden de topluma yeni dinamikler kazandırdığını düşünmektedir.