Feyza MERAL Meral Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi

Her Zaman Verimli, İnovatif ve Ülke Yararına İşler Yapmanın Önemine İnanan Bir Şirket Olarak, Çalışmalarımıza ve Projelerimize Bu Bilinçle Devam Etmekteyiz…
 
Grup şirketlerimiz Enerji, İnşaat-Taahhüt, Peyzaj ve Gayrimenkul sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Babam Mürsel Meral tarafından kurulan şirketimizin bugün 2. nesil yöneticisi olmak benim için çok gurur verici.
 
Grup olarak her zaman gelişmekte olan sektörler ilgimizi çekmiştir.
Bu sebeple genellikle yeni sektörlere ilk girenlerden olduk, ya da kendi sektörlerinde çeşitli ilklere imza atan bir şirket olduk. Şu anda da şirket olarak ana faaliyet konularımız Enerji ve İnşaat sektörleridir.

Enerji sektörüne ilk 2004 yılında girmeye karar verdik ve hemen 3 adet Hidroelektrik Santral lisansımızı aldık. Enerji Grubumuz, 2004 yılından itibaren Enerji sektöründe çalışan; Türkiye’de özel sektörde ilk Hidro-elektrik Santral (HES) yatırımına başlayan ve Devlet Su İşleri (DSİ) ile ilk su anlaşması imzalayan özel sektör firmalarından biri olmuştur.
Artvin’de bulunan ve ilk Hidroelektrik Santralimiz olan Cansu HES (Hidroelektrik Santral), 2008 Temmuz’dan beri elektrik üretimine devam etmektedir.

Enerji sektörü enteresan bir sektör, sektöre girince tüm projelerinizi ve yatırımlarınızı enerji sektörüne yönlendirmeye başlıyorsunuz, biz de bu motivasyonla Cansu HES’i üretime alınca akabinde Erzurum’da bulunan ikinci Hidroelektrik Santralimiz olan Esendurak HES’in inşaatına başladık ve şirketimiz Meral Elektrik’i de 2012 Ekim ayında üretime aldık.

Enerji sektöründe bulunmayı seven bir grup olarak 2016 yılında ise çeşitli inşaat projelerimiz dışında güneş enerjisi yatırımı yapma kararı aldık. Şirketlerin alt yapısını hazırladık ve 2017 yılı 2. çeyrek sonlarına doğru güneş enerjisi santrallerini üretime geçirmeyi hedefliyoruz. 2016 yılında başlamayı düşündüğümüz üçüncü HES yatırımına da 2018 yılının ilk çeyreğinde başlamaya karar verdik.

Bununla birlikte; enerji grubumuzun tüm inşaatlarını projelendiren ve yapan inşaat şirketlerimiz, sektör hakkında edinmiş olduğu deneyimi, kadrosu ve makina parkuru ile çeşitli HES projeleri ve inşaatlarını da yapmaya devam etmektedir. Özellikle kendi ihtisas konusu olan regülatör, su alma yapısı, santral binası projelendirmeleri ve inşaatlarını çeşitli taahhüt işlerinde yapmaya devam etmektedir.

Şirketimizde ve yaptığımız tüm işlerde uzmanlığa, emeğe, gelişmeye ve profesyonelliğe çok önem veriyoruz. Ekibimiz ve danışmanlarımız da bu anlamda son derece profesyonel ve konularında uzman kişilerden oluşuyor.

Enerji sektörünün son yıllar içerisinde çok hızlı ve kontrolsüz büyümüş olması sektördeki yatırımcıları, bankaları ve sektöre yeni girmek isteyenleri korkutmuş olsa da, grup olarak hala bizim yatırım planlarımızın başında geliyor.

Enerji sektörünün en hızlı büyüdüğü birkaç yıl öncesinde yanıltıcı ve eksik hazırlanılan fizibilite raporları hem yatırımcıların bütçelerinde çok büyük oranlarda sapmalara sebep oldu, hem de kreditörlerin sektörden korkup çekilmelerine sebep oldu. Bu sebeple hem bankalar enerji sektörüne çok daha zor kredi verir hale geldiler, hem de önceden sektöre çok ilgi duyan yabancı yatırımcılar yatırımlarını başka ülkelere yönlendirmeye karar verdiler.

Bunlara; 2015 yılı içerisinde çok düşen enerji fiyatları ve 2016 yılında çok yükselen dolar kurları da eklenince, sektörde yatırım yapmak isteyen firmalar yatırım planlarını ertelemeye başladılar.

2016 yılında ve 2017 başında yaşadığımız üzücü terör olaylarıyla birlikte kurlardaki aşırı gerilme ve artış yatırımların durma noktasına gelmesine sebep olsa da; ülke ekonomimiz, piyasa moralitesi ve sektörel devamlılık açısından biz iş insanlarının daha hassas projeksyonlarla moralimizi yüksek tutmamızın, yatırımlarımıza devam etmemizin ve yurt dışında da ülkemizin güvenilirliğini ön plana çıkarmamızın ekonomik faydalarının çok olacağına inanıyorum.

Sektörel olarak bakıldığında ise; enerji sektöründe yatırımların devam etmesi, sektördeki yatırımcıların kendilerini daha güvenli hissetmesi ve yabancı yatırımcıların enerji sektörüne yatırım yapmaya devam edebilmeleri için, ülkemizdeki güvenliğin ve huzur ortamının tekrar sağlanması kadar, fiyatların denge noktasına çıkıp, yatırımcıların yatırımlarını geri alabilecek seviyeye tekrar yükselmesi de çok önemli. Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisi olan enerji sektörünün, fiyat güvenirliği oluştuğu taktirde eski yükselişine devam edeceğini öngörüyoruz.

Aile şirketimizin yanı sıra, kardeşimle ortak, sahip olduğumuz farklı projeleri de hayata geçirmek istiyoruz. Girişimci olarak ilgimizi çeken sektörlerle alakalı araştırma ve fizibiliteler yapma aşamasındayız.

2017 bizim için farklı sektörlere adım atacağımız bir yıl olacak.

TÜGİAD’dan birkaç ortak dahil olduğumuz GirişimTürk A.Ş.’de benzer şekilde yeni sektörlere ve projelere dahil olduğumuz bir platform olacak. 30 civarında iş insanı olarak oluşturduğumuz fonla, güzel ve girişimci farklı fikirlere yer vermek ve girişimci yatırımcılara destek vererek, farklı projelere dahil olmak son derece keyifli bir ortaklık olacak. Orada da güzel projelere dahil olacağımıza ve TÜGİAD’ın ismini girişimcilik alanında da duyuracağımıza inanıyorum.

1992 yılında İnşaat ve Taahhüt alanlarında faaliyet göstermek amacıyla kurulan şirketimiz Spor Yapı ise, 60’tan fazla projeyi tamamlayarak, spor tesisleri ve kompleksleri inşaatlarının yapımı ve peyzaj konularında uzmanlaşmıştır. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Ankara Hipodromu, Trabzon-spor, Başakşehir ve Olimpiyat stadı gibi birçok önemli projeyi tamamlamıştır. Spor kompleksleri inşaatlarına ek olarak Adapazarı’nda ve Erzurum’da nitelikli doğal çim üretimi yapmaktayız.

Çim üretimi konusu, ailemin doğayı çok seviyor olması ve bu konu üzerindeki 20 yıla yakın tecrübemizin olması sayesinde zamanla hobi şeklini aldı, bu sebeple son birkaç senedir Adapazarı ve Erzurum’daki çim üretim tesislerimizde küçük deneme alanları oluşturup çeşitli projelerde özel kullanabileceğimiz bitki çeşitleri ve uygulama alanları hakkında araştırmalar yapıyoruz.

Grubumuz, özellikle Enerji ve İnşaat konusunda kendisini geliştirerek büyümeye devam etmektedir. Meral Grup olarak yeşile, çevreye ve doğaya çok önem verilmesi gerektiğine inanıyoruz, bu inançla; çeşitli projeler geliştirerek şimdiye kadar 55.000 civarında ağaç dikimi gerçekleştirdik. Ağaç dikme konusunun çok önemli bir sosyal sorumluluk olduğu hissiyatıyla,100.000 ağaç dikmek hedefimiz için düzenli olarak projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

FEYZA MERAL
7 Mart 1985 Erzurum doğumluyum. Eyüboğlu Kolejinden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Şu anda da İstanbul Bilgi Üniversitesinde Ekonomi Hukuku Master’ına devam ediyorum.
Çalışma hayatı erken yaşlarda çok ilgimi çekmeye başladığı için lise yıllarından itibaren aile şirketlerimizde yarı zamanlı çalışmaya başladım. Liseden Üniversiteyi bitirinceye kadar düzenli olarak yarı zamanlı şirketimizde çalışmaya devam ettim. Bu dönemde satın alma, üretim, iş koordinasyonu ve takibi, muhasebe, süreç yönetimi, finans, bütçeleme ve maliyet analizi gibi birimlerde çalıştım ve erken yaşta kazandığım bu deneyimlerin iş hayatında bana katkısının çok olduğunu düşünüyorum. Mezun olur olmaz farklı şirketlerde deneyim kazanmanın geleceğime çok katkısı olacağı konusunda ailemden aldığım destekle aile şirketimizin dışında çalışmaya karar verdim. Bu sebeple, 2007 yılında mezun olunca 1 seneye yakın Koç Finans’ta risk değerlendirme bölümünde, 2 seneye yakın da Güreli Bağımsız Denetim şirketlerinde bağımsız denetim ve şirket değerlemeleri ile ilgili çalıştım. 2010 yılından itibaren ise aile şirketlerimizde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya devam ediyorum. Çalışma hayatında olan bir iş kadını olarak, doğru işler yapan ve kaliteyi yüksek tutma konusunda özverili olan Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’larda bulunmanın hem ülkemizin dinamik ekonomisi açısından hem de bireysel gelişim açısından önemli olduğuna inanıyorum. Bu bağlamda TÜGİAD’ın 14.,15. ve 16. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi olmaktan ve TÜGİAD bünyesinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bunun yanında TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu, GYİAD ve Büyük Klüp üyesi’yim.