Soner SERTTAŞ Serttaş Bakliyat Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜGİAD Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Mersin, İçerisinde Bulunduğu Lojistik Ağı Sayesinde Önümüzdeki Yıllarda Türkiye’nin En Önemli Ticaret Merkezlerinden Birisi Haline Gelecektir
 
1970 yıllarında Malatya buğday pazarında kurulan Serttaş Bakliyat, 1980 yılında, Hububat Bakliyat alım satımı ve depolama ticari faaliyetine babam Abdurrahman Serttaş’ın girişimleri ile Mersin Merkez’de başlamıştır.
 
1993 yılında Çilek Mahallesinde 10.000 m2’lik alan üzerine kurulan fabrikamız ile, orman ürünleri, hububat ve bakliyat eleme, boylama, temizleme, elektronik renk ayıklama ve toptan paketleme yaparak işlediği malları iç ve dış piyasaya pazarlamaktadır.

Biz ikinci kuşak olarak şirketimizin çağı yakalaması, teknolojik gelişimleri yakından takip etmesini sağladık. 2000 Yılından itibaren yine Mersin Merkezde 70.000 m2 depolama ve fabrika alanı ile ticari hayatımıza devam ediyoruz. Firmamız, gıda üretiminde gerekli olan belgelere sahip olup, 2005 yılı içinde yaptığı teknoloji ve makina yatırımları ile üretimini dünya standartları üzerine çıkartmıştır.

Dünyanın her yerinden, dünyanın her yerine toptan alım satımı yaparak ve depolama hizmeti vererek ticari hayatına devam eden firmamız, çok yakın zamanda kendi markalarıyla paketleme sektöründe de yerini alacak ve önderliğine bu sektörde de devam edecektir. İthalat ve ihracat yaptığımız ülkeler arasında Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri yer almaktadır.

Serttaş Bakliyat olarak inovatif düşüncelere açık bir yapıya sahibiz.

Bu anlamda önümüzdeki dönem için kendi markamız adına üreteceğimiz ürünlerin raflarda yer alması için pazar araştırması içerisindeyiz.

Mersin içerisinde bulunduğu lojistik ağı sayesinde önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden birisi haline gelecektir.

Bugün Mersin Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan yatırımları incelediğiniz zaman bu geleceğin size aynası olacaktır.

Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alan birçok firma yatırımlarını Mersin’e kaydırmış, Marmara Havzası olarak tabir edilen bölgede yaşanan tıkanıklıktan dolayı, Mersin alternatif bir yatırım merkezi haline gelmiştir.

Limanıyla, Serbest Bölgesi ile, kara ve demiryolu ulaşım alternatiflerinin yanı sıra, yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın ilimizde faaliyete geçmesinin ardından havayolu taşımacılığının da Mersin’in portföyüne ekleneceğini düşünürsek Mersin’e yatırım yapmanın ne kadar cazip hale geldiğini göreceksiniz.

Yılın 8 ayını yaz ayları gibi yaşayan, herhangi bir hava muhalefetinin yaşanmadığı kentimiz, her geçen gün büyüyor. Bugün yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulma aşamasında iken, halen 100’den fazla firma Mersin’de yatırım yapmak için yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’lerin hayata geçmesini bekliyor.

TÜGİAD Gençler İçin Önemli
Ülkemizde genç nüfus, toplam nüfusun %16,4’üne karşılık geliyor.
Böylesine önemli bir genç nüfusa sahip olan ülkemizde Türkiye Genç İşadamları Derneği TÜGİAD gibi önemli kuruluşların varlığı, gençlerin önünün açılması adına büyük önem arz ediyor.

Bu anlamda biz genç işadamları, gençlerin sorunlarına daha hâkim bir yapıya sahibiz. Gençlerin beklentilerini, eğitim ve iş hayatına girişteki sorunlarını biliyoruz. TÜGİAD çatısı altında bu tür sorunlara bir nebze de olsa çözüm üretebilme çabasındayız.

Ülkemizin geleceği gençlerin elinde. Bu anlamda genç nüfusa büyük görevler düşüyor. Daha çok araştırıp daha yaratıcı işlere imza atmaları halinde önümüzdeki yıllarda ülkemizin ihracat oranlarının giderek artacağı görüşündeyim.

Bunun dünyada birçok örneği var. Denenmişi geliştirmekten kaçınmayan, yenilikçi fikirlere açık ve asla pes etmeden bir işi başarmaya çalışacak olan gençlik, ülkemizin geleceğinde önemli roller alacaktır.

Biz de TÜGİAD olarak bu gençlerin önünü açacak, onları keşfedecek projeler ve öneriler geliştirerek ülkemizin geleceğine ışık tutmalıyız.

SONER SERTTAŞ
İlk, orta ve lise eğitimimi Mersin Toros Koleji’nde tamamladıktan sonra İngiltere’de dil eğitimi ve ekonomi üzerine sertifika programı aldım.
Eğitim hayatımı Çağ Üniversitesi Dış Ticaret bölümünden mezun olarak tamamladım. 2013 yılında evlendim ve bir erkek çocuğum var. 2014 yılında Mersin’de her yıl düzenlenen bir ödül töreninde “Yılın Genç İşadamı” seçildim. Aynı zamanda şehrimizin takımı olan Mersin İdman Yurdunda Kongre Üyesi’yim. 27 yaşındayım, eğitim hayatımı tamamladıktan sonra aile şirketimiz olan Serttaş Bakliyat’ta çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Şu anda şirketin Dış Ticaret Bölümü’nün başındayım.